150 Watt LED Flood Light TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG Make Crompton
MOQ : 1 Piece
150 Watt LED Flood Light TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG Make Crompton Specification
  • Product Type
  • Led Flood Light
  • Material
  • Die cast Aluminium
  • Power Supply
  • 240V
  • Voltage
  • 240 Volt (v)
  • Rated Power
  • 150W
  • Application
  • Industrial
  • Input Voltage
  • 120-270 Volt (V)
  • IP Rating
  • IP66
  • Rated Frequency
  • 50 Hertz (HZ)
  • Color
  • Black
  • Weight
  • 4 Kilograms (kg)
  • Warranty
  • 2 Years On Site
150 Watt LED Flood Light TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG Make Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 6 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 2 Pcs/Cartoopn
  • BIS Certified
About 150 Watt LED Flood Light TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG Make Crompton
Crompton 150W LED Flood Light
The Crompton TFS-510-150-57-60D-HL2-LM-NGG is a high-performance 150W LED flood light designed for efficient area, faade, and security lighting. Featuring a durable die-cast aluminum body with graphite grey powder coating, it offers excellent heat dissipation through integrated fins. The luminaire provides bright daylight at 5700K with a high efficacy of 120 lm/W.
Key Features:
  • Power Consumption: 150W
  • Luminous Efficacy: 120 lm/W
  • CCT: 5700K (Cool Daylight)
  • CRI: 70
  • Voltage: 240V AC (120-270V range)
  • Current: 0.657A @ 240V
  • Power Factor: >0.95
  • THD: <10%
  • Surge Protection: 4KV (inbuilt) + 10KV (external)
  • Ingress Protection: IP66
  • Material: Die-cast Aluminium, Graphite Grey powder coated
  • Weight: 2.5 kg
  • Mounting: Cradle with multiple mounting holes
  • Maintenance: Control gear cover removable for easy maintenance
Email
More Products in LED Flood Light Category
Compton 250W Spectacle Series LED Flood Light (IP66, 5700K, 220-240V)