5 Years Warranty 35W LED Well Glass CIP-312-35-57-SL-CP-NBK Make: Crompton
MOQ : 2 Pieces
5 Years Warranty 35W LED Well Glass CIP-312-35-57-SL-CP-NBK Make: Crompton Specification
  • Light Color
  • Cool Day Light
  • Shape
  • LED Well Glass
  • Product Type
  • LED Well Glass
  • Material
  • Die cast Aluminium
  • Power Factor
  • 0.95
  • Input Voltage
  • 240 Volt (V)
  • Lamp Power
  • 35 Watt (W)
  • Application
  • Industrial
  • Weight
  • 1 Kilograms (kg)
  • Color
  • Black
5 Years Warranty 35W LED Well Glass CIP-312-35-57-SL-CP-NBK Make: Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 2 Pieces
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 8 Pcs/Cartoon
  • BIS Certified
About 5 Years Warranty 35W LED Well Glass CIP-312-35-57-SL-CP-NBK Make: Crompton
Achieve superior industrial lighting with the Crompton 35W LED Well Glass Luminaire (Model: CIP-312-35-57-SL-CP-NBK). This efficient and durable lighting solution is ideal for use in cement plants, power plants, steel plants, material handling areas, and semi-outdoor spaces.
Key Features:
  • Energy Efficiency: High luminous efficacy of >120 lumens per watt at 5700K.
  • Durable Design: Robust die-cast aluminum housing with matt-black powder coating.
  • Reliable Protection: IP66-rated for challenging industrial environments.
  • Surge Protection: Integrated 4KV surge arrestor for enhanced safety.
  • Easy Installation and Maintenance: Cradle with an eye bolt for mounting and replaceable driver.
Applications:
Technical Specifications:
  1. Electrical Parameters:
    • Rated Voltage: 240V
    • Frequency: 50Hz 3%
    • Operating Voltage Range: 120-270V
    • Power Consumption: 35W
    • Current: 0.153A
    • Power Factor: >0.95
    • Total Harmonic Distortion (THD): <10%
  2. Optical Parameters:
    • Correlated Color Temperature (CCT): 5700K
    • Color Rendering Index (CRI): 70
    • Luminous Efficacy: >120 lumens/watt
  3. Construction:
    • Housing: Pressure die-cast aluminum with matt-black powder coating
    • Cover: Clear polycarbonate
    • Internal Wiring: PVC multistrand copper wire
  4. Protection and Safety:
    • Surge Arrestor: Inbuilt 4KV in driver
    • Ingress Protection: IP66
  5. Installation Details:
    • Mounting: Cradle with an eye bolt
    • Maintenance: Replaceable driver
Ordering Code: CLI300400-A2
Choose the Crompton 35W LED Well Glass Luminaire for efficient and reliable industrial lighting solutions!
Email
More Products in LED Lights Manufacturer Category
Havells 100w LED Canopy Light - Octagonal Pole
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Application : Petrol Pumps, Warehouses, Factories, Toll Plazas, Under Canopy Lighting
Weight : 3.5 kg Kilograms (kg)
Material : DieCast Aluminium Housing + Polycarbonate Lens + Toughened Glass
40W LED WELL GLASS EIP-315-40-57-HL2-CP-NSG Make Crompton
Minimum Order Quantity : 2 Pieces
Application : Industrial
Weight : 1 Kilograms (kg)
Material : Die cast Aluminium
70W LED Well Glass Light
70W LED Well Glass Light