Crompton 100W Flood Light Cool Day Light Outdoor Lamp LDFLX100 CDL LED IP65 Protection
MOQ : 1 Piece
Crompton 100W Flood Light Cool Day Light Outdoor Lamp LDFLX100 CDL LED IP65 Protection Specification
  • Product Type
  • Flood Light
  • Material
  • ALUMINIUM PRESSURE DIE CASTING
  • Voltage
  • 240 Volt (v)
  • Input Voltage
  • 240 Volt (V)
  • IP Rating
  • IP65
  • Rated Frequency
  • 50 Hertz (HZ)
  • Color
  • CDL
  • Weight
  • 1.81 Kilograms (kg)
  • Warranty
  • 2 YEARS
Crompton 100W Flood Light Cool Day Light Outdoor Lamp LDFLX100 CDL LED IP65 Protection Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 6 Days
  • BIS CERTIFIED
About Crompton 100W Flood Light Cool Day Light Outdoor Lamp LDFLX100 CDL LED IP65 Protection
Crompton 100W LED Flood Light - Model LDFLX100 CDL (Cool Day Light 6500K)
Upgrade your outdoor lighting with theCrompton Gleam 100W LED Flood Light, designed for superior efficiency, durability, and performance. Offering up to50% energy savingscompared to conventional lighting solutions, this modern floodlight ensuresoptimum light spreadwith its wide-angle beam, deliveringeven brightness across a large area.
Robust Build for Outdoor Use:
High Performance:
  • Wattage:100W
  • Lumens:10,000
  • Color Temperature:6500K (Cool Day Light)
  • Power Factor:>0.9 for efficient energy usage
  • Surge Protection:Up to 4kV to safeguard against sudden voltage spikes
  • Lamp Shape:Square
Easy Installation and Flexibility:
Ideal Applications:
  • Gardens and Landscapes
  • Malls and Commercial Complexes
  • Indoor Pools
  • Parking Areas
  • Playgrounds and Stadiums
  • General Outdoor Lighting Needs
Key Features:
  • Bulb Type:LED (Included)
  • Material:Aluminium Die-Cast Body with Glass Front
  • Mount Type:Fixed
  • Indoor/Outdoor Usage:Outdoor
  • Light Source Type:LED
  • Installation Type:Flush Mount
  • Control Method:Touch
  • Adjustable Direction:Yes
Warranty:
Backed by a2-year manufacturer's warrantyfor added peace of mind.
Email
More Products in LED Flood Light Category
400W Flood Light LEDFL400I5T-04
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : Pressure diecast aluminium
Product Type : LED Flood Light
Input Voltage : 140 280V AC Volt (V)
Color : CDL
Crompton 350W Flood light EFS-537-350-857-60D-HL2-GL-NTG
Material : Pressure Die Cast Aluminium Housing with Toughened Glass Cable Type
Product Type : LED Flood Light
Input Voltage : 240 V Volt (V)
Color : Grey
Crompton 50W Led Flood Light Outdoor Waterproof