200W HIGHBAY CIP-332-200-57-60D-HL2-NS-LM-NGG Make Crompton
MOQ : 1 Piece
200W HIGHBAY CIP-332-200-57-60D-HL2-NS-LM-NGG Make Crompton Specification
  • Current Rating
  • 200WATT
  • Light Color
  • cool day light
  • Beam
  • 60D
  • Color Temperature
  • 5700 Kelvin (K)
  • Efficiency (%)
  • 100
  • Product Type
  • Highbay Light
  • Material
  • Pressure die cast Aluminum
  • Power Factor
  • 0.95
  • Input Voltage
  • 240 Volt (V)
  • Application
  • industrial
  • Weight
  • 3.6 Kilograms (kg)
  • Color
  • Cool Day Light
  • IP Rating
  • IP66
200W HIGHBAY CIP-332-200-57-60D-HL2-NS-LM-NGG Make Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • BIS CERTIFIED
About 200W HIGHBAY CIP-332-200-57-60D-HL2-NS-LM-NGG Make Crompton
CIP-332-200-57-60D-HL2-NS-LM-NGG High Bay Industrial Lighting
Key Features:
Nominal Wattage: 200W
Color Temperature (CCT): 5700K (ANSI)
Color Rendering Index (CRI): 70 (minimum)
Voltage: 240V
Mains Current: 0.877A
Efficacy: 120 LPW (Lumens per Watt)
Weight: Approximately 3.6 kg
Material Specifications:
Cover: IP-rated lens for superior protection against dust and water ingress.
Internal Wiring: PVC-coated multistrand copper wire for reliable electrical connectivity.
Cable: 3-core PVC-coated multistrand copper conductor cable.
Earthing: Suitable for 14SWG earthing wire.
Mains Terminal: 5-way, 10 amps terminal for terminating up to 2.5 sq mm incoming cable.
Surge Arrestor: 5KV inbuilt surge protection in the driver for added safety.
Electrical Parameters:
Rated Voltage: 240V
Frequency: 50Hz 3%
Operating Voltage Range: 120-270V
Power Factor (P.F.): > 0.95
Total Harmonic Distortion (THD): <10%
Installation and Maintenance:
Mounting System: Equipped with an eye bolt for easy and secure mounting.
Maintenance: Driver is replaceable, ensuring long-term usability and reduced maintenance costs.
Protection: IP66 rating, making it dust-tight and protected against powerful water jets.
Product Ordering Code:
Product Description: CIP-332-200-57-60D-HL2-NS-LM-NGG
Ordering Code: CLI301734-M2
Spares Ordering Reference:
Driver: 200W@700mA