Crompton Led Flood Light 100W Outdoor Waterproof LDFLX100WW, IP65 ALMN GLEAM NXT
MOQ : 1 Piece
Crompton Led Flood Light 100W Outdoor Waterproof LDFLX100WW, IP65 ALMN GLEAM NXT Specification
  • Product Type
  • Flood Light
  • Material
  • ALUMINIUM PRESSURE DIE CASTING
  • Input Voltage
  • 240 Volt (V)
  • IP Rating
  • IP65
  • Rated Frequency
  • 50 Hertz (HZ)
  • Color
  • Cool Day Light
  • Weight
  • 1.81 Kilograms (kg)
  • Warranty
  • 2 Years
Crompton Led Flood Light 100W Outdoor Waterproof LDFLX100WW, IP65 ALMN GLEAM NXT Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • BIS CERTIFIED
About Crompton Led Flood Light 100W Outdoor Waterproof LDFLX100WW, IP65 ALMN GLEAM NXT
Crompton 100W LED Flood Light - Model LDFLX100 WW (Warm White 3000K)
Upgrade your outdoor lighting with theCrompton Gleam 100W LED Flood Light, designed for superior efficiency, durability, and performance. Offering up to50% energy savingscompared to conventional lighting solutions, this modern floodlight ensuresoptimum light spreadwith its wide-angle beam, deliveringeven brightness across a large area.
Robust Build for Outdoor Use:
High Performance:
  • Wattage:100W
  • Lumens:10,000
  • Color Temperature:3000K (Warm White)
  • Power Factor:>0.9 for efficient energy usage
  • Surge Protection:Up to 4kV to safeguard against sudden voltage spikes