60 Watt FLP LED Well Glass Light Flameproof FWL1318-60-CDL-M Make-Crompton
MOQ : 6 Pieces
60 Watt FLP LED Well Glass Light Flameproof FWL1318-60-CDL-M Make-Crompton Specification
  • Light Color
  • Cool Day Light
  • Shape
  • Well Glass Type
  • Product Type
  • LED Well Glass Light
  • Material
  • Pressure Die Cast Aluminum Alloy
  • Power Factor
  • 0.95
  • Input Voltage
  • 250 Volt (V)
  • Lamp Power
  • 60 Watt (W)
  • Application
  • Weight
  • 4 Kilograms (kg)
  • Color
  • Smoke Grey Epoxy Shade 631 as per Is-5
60 Watt FLP LED Well Glass Light Flameproof FWL1318-60-CDL-M Make-Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 6 Pieces
  • Payment Terms
  • Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 5 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 2 Pcs/Cartoon
  • Main Domestic Market
  • All India
  • Certifications
  • CIMFR-PESO-BIS Certified
About 60 Watt FLP LED Well Glass Light Flameproof FWL1318-60-CDL-M Make-Crompton
60 Watt FLP LED Well Glass Light FWL1318-60-CDL-MKey Features:
  1. Wattage: 60W
  2. Luminous Efficacy: >100 lumens/watt
  3. Color Temperature: 5700K (Cool Daylight)
  4. Voltage Range: Operates at 240V (range: 140-270V)
  5. Power Factor: >0.95
  6. Total Harmonic Distortion (THD): <10%