70W Street Light Wanderer Plus TRP-421-70-57-SL-LM-NBK Make Crompton
MOQ : 1 Piece
70W Street Light Wanderer Plus TRP-421-70-57-SL-LM-NBK Make Crompton Specification
  • Power
  • 70 Watt (w)
  • Product Type
  • Street Light Outdoor
  • Voltage
  • 220 Volt (v)
  • Power Supply
  • 250V
  • Usage
  • Outdoor Lighting
  • Efficiency
  • 120 LPW
  • IP Rating
  • IP66
  • Color
  • Black
  • Warranty
  • 2 Years On Site
70W Street Light Wanderer Plus TRP-421-70-57-SL-LM-NBK Make Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 6 Pcs/Cartoon
  • BIS Certified
About 70W Street Light Wanderer Plus TRP-421-70-57-SL-LM-NBK Make Crompton
WANDERER Plus 70W Street light Crompton's newest LED street lighting solution, Wanderer Plus is a winner. Perfect for lighting up gated communities, gardens and municipal roads. It uses a unique air vent technology which keeps temperatures low, needless to say this allows the LEDs to shine even brighter. The light also has an inbuilt surge protection. Be it rain or shine, this light does it's job of illuminating key areas with adequate light.
Crompton Wanderer Plus 70W LED Street Light
Upgrade your outdoor lighting with Crompton Wanderer Plus 70W LED Street Light, designed for high efficiency, durability, and superior illumination. Ideal for gated communities, gardens, municipal roads, and security lighting, this street light ensures bright and uniform lighting with minimal energy consumption.
Key Features:
 High Lumens Output  120 lumens per watt for brighter and efficient lighting
 Air Vent Technology  Keeps fixture temperature low, enhancing LED life
 Pressure Die-Cast Housing  Ensures durability and longevity
 IP66 Ingress Protection  Resistant to dust and powerful water jets
 Surge Protection  5KV inbuilt / 10KV SPD for better electrical safety
 Low THD (<10%) & High Power Factor (0.95)  Energy-efficient performance
 Lightweight & Sleek Design  Easy installation and modern aesthetics
Technical Specifications:
 Wattage: 70W
 Voltage: 240V
 Color Temperature: 5700K (Cool White)
 Weight: 1.35 kg
 Mounting Compatibility: Suitable for pole diameter 35-50mm
Email
More Products in Street Light Category
Buy Crompton 100W LED Street Light at best price in India ERP-434-100-857-HL2-LM-NTG
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Voltage : 240 Volt (v)
Usage : Industrial, Warehouse, Factory, Outdoor & Commercial Lighting
Material : Diecast Aluminium + Polycarbonate Lens
Frequency : 5060 Hz Hertz (HZ)
Crompton 35W Street Light Wanderer Neo ERP-427-35-57-HL2-LM-NBK
Voltage : 240 Volt (v)
Usage : Outdoor / Street / Road
Material : ALUMINIUM DIE CAST
Frequency : 50 Hertz (HZ)
45W Crompton Street Light
45W Crompton Street Light
Usage : outdoor usage
Material : diacastaliminum
Crompton 6W Solar Led Street Light