Crompton 40W LED Well Glass Luminaire TIP-312-40-57-SL-CP-NBK Make Crompton
MOQ : 2 Pieces
Crompton 40W LED Well Glass Luminaire TIP-312-40-57-SL-CP-NBK Make Crompton Specification
  • Light Color
  • Cool Day Light
  • Shape
  • LED Well Glass
  • Product Type
  • LED Well Glass
  • Material
  • Die cast Aluminium
  • Power Factor
  • 0.95
  • Input Voltage
  • 240 Volt (V)
  • Lamp Power
  • 40 Watt (W)
  • Application
  • Industrial
  • Weight
  • 1 Kilograms (kg)
  • Color
  • Black
Crompton 40W LED Well Glass Luminaire TIP-312-40-57-SL-CP-NBK Make Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 2 Pieces
  • Supply Ability
  • 1000 Pieces Per Month
  • Delivery Time
  • 7 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 2 Pcs/Cartoon
  • BIS Certified
About Crompton 40W LED Well Glass Luminaire TIP-312-40-57-SL-CP-NBK Make Crompton
Upgrade your industrial and outdoor lighting with Crompton's 40W LED Well Glass Luminaire (CIP-312-40-57-SL-CP-NBK Series). Engineered for use in cement plants, power plants, steel plants, material handling areas, and semi-outdoor environments, this luminaire combines high efficiency, robust build quality, and superior protection features.
Key Specifications:
  • Nominal Wattage: 40W
  • Color Temperature (CCT): 5700 ANSI
  • CRI (Color Rendering Index): 70
  • Voltage: 240V AC
  • Frequency: 50 Hz 3%
  • Operating Voltage Range: 120-270V
  • Current (A) @ 240V: 0.175
  • Power Factor (P.F.): >0.95
  • Luminous Efficacy: >120 Lumens/Watt
  • Weight: Approx. 0.735 kg
Material Specifications:
  • Housing: Pressure die-cast aluminum with matt black powder coating
  • Bowl: Clear polycarbonate cover
  • Internal Wiring: PVC multistrand copper wire
  • Cable: 2-core PVC cable
  • Earthing: Suitable for 14 SWG earthing wire
  • Surge Protection: Inbuilt 4KV
Electrical Parameters:
  • THD: <10%
  • Rated System Wattage and Current Tolerance: As per IS 16104: 2012
Protection & Installation:
  • Ingress Protection (IP): IP66
  • Mounting System: Cradle with eye bolt for secure installation
  • Maintenance: Replaceable driver for ease of maintenance
Ordering Information:
  • Product Code: CLI300401-A2
  • Spares Ordering Reference:
    • Driver: S0414033
Why Choose Crompton 40W LED Well Glass Luminaire?