30W Street Light Outdoor Lighting TRP-415-30-57-SL-LM-NBK  Make Crompton
MOQ : 1 Kilograms
30W Street Light Outdoor Lighting TRP-415-30-57-SL-LM-NBK Make Crompton Specification
  • Power
  • 30 Watt (w)
  • Product Type
  • Street Light Outdoor
  • Light Source
  • Led
  • Voltage
  • 250 Volt (v)
  • Power Supply
  • 250V
  • Usage
  • industrial outdoor
  • Efficiency
  • 120 LPW
  • IP Rating
  • IP66
  • Color
  • Black
  • Warranty
  • 2 Years
30W Street Light Outdoor Lighting TRP-415-30-57-SL-LM-NBK Make Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Kilograms
  • Supply Ability
  • 1000 Kilograms Per Month
  • Delivery Time
  • 6 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 6 Pcs/Cartoon
  • BIS Certified
About 30W Street Light Outdoor Lighting TRP-415-30-57-SL-LM-NBK Make Crompton
Crompton 30W LED Street Light (TRP-415-30-57-SL-LM-NBK)
Product Highlights:
 Power: 30W
 CCT: 5700K (Cool White)
 Efficiency: >100 LPW
 Voltage Range: 120V 270V AC
 IP Rating: IP66 (Water & Dustproof)
 Surge Protection: 4KV Inbuilt
 Housing Material: Die-cast Aluminum (Matt Black Finish)
Product Description:
Upgrade your street lighting with the Crompton 30W LED Street Light (TRP-415-30-57-SL-LM-NBK). Designed for energy efficiency and durability, this LED streetlight is perfect for illuminating roads, highways, parking lots, and industrial areas.
Applications:
Roadways & Streets
Parking Areas
Industrial & Commercial Premises
Residential Complexes
Why Choose Crompton LED Street Light?
 Energy Efficient  Saves electricity with high lumen output.
 Weatherproof  IP66-rated body for all-weather performance.
 Long-lasting  Sturdy aluminum housing with corrosion-resistant coating.
 Easy Installation  Suitable for 30-40mm OD mounting pipes.
 For Bulk Orders & Best Prices, Contact Us Today!
Email
More Products in Street Light Category
Vision Pure White 24W LED Street Light, For Industrial
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Voltage : 240 Volt (v)
Light Source : LED
Usage : Outdoor Street / Road / Parking / Area Lighting
Power Supply : AC
MH LIGHT 50W In Bild Sensor Street Light
Voltage : 240 Volt (v)
Light Source : LED
Usage : Outdoor usage
Power Supply : Electric
Crompton 30W Street Light Wanderer
Usage : Outdooor usage
Power Supply : Electric
45W STREET LIGHT WANDERER PLUS TRP-417-45-57-SL-LM-NBK MAKE CROMPTON
Minimum Order Quantity : 1 Kilograms
Voltage : 220 Volt (v)
Usage : industrial outdoor uses
Power Supply : 250V