20/40 Watt Flameproof Tube Light Fitting EXTN2LT8-16-20 FIAMMA II Make Crompton
MOQ : 2 Pieces
20/40 Watt Flameproof Tube Light Fitting EXTN2LT8-16-20 FIAMMA II Make Crompton Specification
  • Shape
  • Tube Light
  • Light Color
  • Cool Day Light
  • Product Type
  • Tube Light
  • Material
  • Die cast Aluminium
  • Power Factor
  • 0.95
  • Input Voltage
  • 250 Volt (V)
  • Lamp Power
  • 20/40 Watt (W)
  • Application
  • Weight
  • 12 Kilograms (kg)
  • Color
  • Die cast Aluminium powder coating in 631 IS-5 in matt finish
20/40 Watt Flameproof Tube Light Fitting EXTN2LT8-16-20 FIAMMA II Make Crompton Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 2 Pieces
  • Supply Ability
  • 500 Pieces Per Week
  • Delivery Time
  • 5 Days
  • Sample Policy
  • Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer
  • Packaging Details
  • 1 Pcs/Cartoon
  • Main Domestic Market
  • All India
  • Certifications
  • CIMFR - BIS - PESO Certified
About 20/40 Watt Flameproof Tube Light Fitting EXTN2LT8-16-20 FIAMMA II Make Crompton
CIMFR certified LED flameproof batten suitable for single and twin T8 tube of 16W/20W. Recommended for Gas/Vapor group of IIA & IIB and Zone 1 & 2. IP65 Protected. LED tubes to be ordered separately. CIMFR - BIS - PESO Certified
Product Name: Flameproof LED Tubelight Luminaire
Brand: Crompton Greaves Consumer Electricals Ltd.
Key Specifications
  • Product Type: Explosion-Proof LED Tubelight
  • Cat. Ref.:
    • EXTN2LT8-16/20: 2 x LTT8-16/20 Tubelight
  • Rated Voltage: 240V AC
  • Frequency: 50 Hz
  • Operating Voltage Range: 150V - 270V
  • Power Factor (P.F.): 0.90
  • Wattage:
    • EXTN1LT8-16/20: 16/20W
    • EXTN2LT8-16/20: 32/40W
  • Current (A):
    • EXTN1LT8-16/20: 0.070A - 0.090A
    • EXTN2LT8-16/20: 0.140A - 0.170A
  • Approx. Weight: 11.9 kg
Material Specifications
  • Housing: Cast aluminum alloy LM6, finished in hammertone grey.
  • Ring: Cast aluminum alloy LM6, matching the housing finish.
  • Glass: Heat-resistant.
  • Gasket: Silicon for durable sealing.
  • Mains Terminal: Accommodates up to a max. 6.0 sq. mm incoming cable with 2 x 15A connectors.
  • Hardware:
    • Internal: M.S. zinc-plated and passivated.
    • External: High-tensile steel for cover fixing.
  • Earthing:
    • 1 internal terminal.
    • 2 external terminals, size M6 x 12 mm.
Key Features
  • Explosion Proof Design: Conforms to IS/IEC 60079 standards.
  • Area Classification: Zone 1 & 2 hazardous areas.
  • Gas Group: Suitable for Group IIA and IIB.
  • Degree of Protection: Ex `d & IP65.
  • Ease of Access: Special design for control gear chamber and lamp replacement cover.
  • Approvals: CIMFR and BIS certified.
Dimensions and Installation
  • Cable Entry: 1 hole with M20 threads for secure cable fitting.
  • Mounting System: Comes with movable mounting brackets for easy installation.
  • Dimensions:
    • Length: 1325 mm
    • Width: 140 mm
    • Bracket Size: 220 mm
Spares and Ordering Information
  • Recommended Lamp: Only LTT8-16/20 tubelight is suitable.
  • Spare Parts:
    • Cat. Ref.: EXTN1LT8-16/20 and EXTN2LT8-16/20
Email
More Products in Flameproof LED Light Category
Crompton 40 Watt Flameproof  LED Well Glass Light CIMFT-PESO-BIS Certified FWL-1318-40-CDL-M
Minimum Order Quantity : 2 Pieces
Color : Die cast Aluminium powder coating in 631 IS5 in matt finish
Light Color : Cool Day Light
Product Type : Flameproof Well Glass
150W Flameproof LED Flood Light FFL1315-150-CDL60-HB-M Make Crompton
Color : Hammertone Graphite Grey finish from outside
Light Color : Cool Day Light
Product Type : Flameproof LED Flood Light
Holder Type E27 Flameproof Well Glass Light CIMFT-PESO-BIS Certified
Minimum Order Quantity : 10 Pieces
Color : Smoke Grey Epoxy Shade 631 as per Is5
Product Type : E27 Holder Type Flameproof Well Gllass
100W Flameproof LED Sunflower Type Light (FLP/WP) CIMFR-PESO-BIS, Certified
Product Type : 100W Flameproof LED Sunflower Type Light